Masaż ciała na sucho, czyli jak używać szczotki

Dzięki szczotkowaniu ciała można wspomóc układ limfatyczny, pozbyć się martwego naskórka, a także wygładzić i ujędrnić skórę. Ten tani i skuteczny sposób jest szeroko stosowany w Azji. Skoro panuje moda na azjatycką pielęgnację, warto przyjrzeć się i tej metodzie.

Szczotkowanie ciała brzmi jakoś dziwnie. Zęby, włosy – owszem, ale o co może chodzić w masażu na sucho za pomocą szczotki przypominającej zgrzebło do czesania konia? Chodzi o dobrostan skóry.

Korzyści ze szczotkowania ciała

Szczotkowanie ciała (ang. dry brushing) daje widoczne efekty, ale pamiętać należy, że nie ma badań, które udowadniałyby, iż ta praktyka ma znaczący wpływ na nasze zdrowie lub zwalcza cellulit. To po prostu przyjemny rytuał. W ostateczności po prostu nic nie daje.

Masaż stymuluje układ limfatyczny, co pozwala pozbyć się wrażenia ciężkości kończyn. Można iść krok dalej i mówić o przepływie energii, ale to nie moja bajka.

Dzięki fizycznemu złuszczaniu naskórka skóra staje się gładka, bardziej jędrna, poprawia się jej sprężystość i ujednolica kolor, znikają drobne krostki, zmniejsza się cellulit, nie wrastają włoski. Skóra lepiej wchłania produkty pielęgnacyjne, które nałożymy potem. A wszystko to dzięki szczotce i kilku minutom poświęconym na głaskanie się w odpowiedni sposób. To brzmi jak interes życia.

Jaką szczotkę do masażu na sucho wybrać?

Nie ma tu żadnych szczególnych wymagań. W sklepach często można znaleźć szczotki z odczepianym długim kijem, żeby sięgnąć do pleców, wygodnie pomasować tyły nóg i stopy. Dla mniej najbardziej wygodna jest szczotka z paskiem na dłoń lub z okrągłym uchwytem. Są także mniejsze i delikatniejsze szczotki tylko do twarzy.

Włosie szczotki powinno być miękkie, ale dość sztywne. Czy naturalne? Tu już każdy powinien zdecydować samodzielnie. Są na rynku szczotki z włosia naturalnego (np. dzika, wiewiórki, borsuka czy z włosia końskiego), ale są i wegańskie, głównie z sizalu (otrzymywanego z agawy). Są także produkty syntetyczne (włókno nylonowe) oraz mieszane syntetyczno-naturalne. Niektóre zawierają także silikonowe wypustki. Wybór jest.

Jak wykonać masaż szczotką? Od stóp do głów!

Na sucho (bez balsamu czy olejku), najlepiej przed porannym prysznicem, stosując odpowiednią technikę. Podobno można masować się w taki sposób codziennie, ale na pewno nie zalecałabym takiej intensywności. Mnie udaje się taki masaż raz na tydzień, może dwa i to wieczorem. Zamierzam być bardziej konsekwentna i postarać się przenieść szczotkowanie na rano, ale nie będę przekraczać jednej sesji w tygodniu.

Jak szczotkować? Delikatnie, za pomocą krótkich ruchów w stronę serca, aby stymulować układ limfatyczny.

 1. Zaczynamy od spodów stóp i masujemy nogi w górę do pachwin. Potem brzuch (można masować ruchem okrężnym) i plecy
 2. Ręce masujemy od dłoni do barków.
 3. Klatkę piersiową w stronę serca, czyli ruchami w dół.
 4. Każde miejsce możemy szczotkować kilkakrotnie, np. 3 razy. Masaż całego ciała zajmuje mniej więcej 3 minuty.
 5. Prysznic i nawilżanie.

Dla kogo jest szczotkowanie na sucho?

Dla każdego poza osobami z wrażliwą skórą i chorobami skóry, np. łuszczycą. Trzeba być delikatnym, by szczotkowanie na sucho nie powodowało podrażnień.

A! Szczotkę oczywiście należy umyć co jakiś czas i dobrze wysuszyć.

Czy to daje rezultaty?

Moje wrażenia ze szczotkowania ciała są dobre. Mam za sobą kilkanaście sesji, ale wciąż szczotkowanie klatki piersiowej czy brzucha jest raczej delikatnym głaskaniem, bo inaczej staje się nieprzyjemne. Zaskoczyło mnie jednak, jak wyraźnie poprawił się wygląd skóry na nogach.

Czy efekt jest znacząco inny niż po peelingu? Nie. Ale szczotkowanie ciała wymaga atencji, której nie jesteśmy skłonne oddać ciału. Twarzy poświęcamy znacznie więcej uwagi. Stąd myślę, że będę stosowała tę metodę – jest tania i nie wymaga wiele czasu.

Jestem ciekawa Waszego zdania na temat szczotkowania na sucho.

Komentarzy: 2

 1. MoniK
  8 stycznia 2019 / 12:34

  Byłam pewna, że te szczotki są do mycia ciała! Moja mama używa jej na mokro pod prysznicem. Potem ją suszy i jak szczotka wysycha słychać takie głośne bum! Znaczy szczotka wyschła, wysunęła się z tej długiej rączki i wpadła z hukiem do wanny. Taka miniatura dnia codziennego z mojego domu. Powiem mamie, że powinna używać jej na sucho. Jestem ciekawa, co ona na to.

  Zalotko, bardzo lubię Cię czytać.

  • Zalotka.pl
   Autor
   8 stycznia 2019 / 12:38

   Ubawiłam się setnie czytając miniaturę. Dziękuję za baaaaaardzo miłe słowa. Aż chce się pisać dalej i więcej <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.