Kłopoty po depilacji woskiem i nie tylko

Kłopoty po depilacji woskiem i nie tylko

Wrastające włoski, krostki, wypryski, swędzenie – to częste problemy po depilacji; nieważne, czy stosujesz depilator, wosk, pastę cukrową a nawet zwykłą maszynkę. Zebrałam kilka rad, jak się uporać z tym bolesnym i nieestetycznym problemem (właśnie, dla estetyki się pozbywamy włosków, a potem pojawiają się problemy wymienione wyżej i znów z estetyką na bakier – taka karma :-P).

My, kobiety, depilujemy kilka strategicznych partii ciała. Pachy, okolice bikini, nogi – w każdym z tych miejsc włoski rosną nieco inaczej (najlepiej to widać pod pachami: połowa włosków rośnie w górę, połowa w dół) i różny jest komfort, kiedy odrastają. Odnoszę wrażenie, że najmniej problemów sprawiają nogi, najtrudniej uporać się z podrażnieniami w okolicy bikini.

Skąd podrażnienia? Przyczyn może być wiele, np. przy goleniu podrażnienia mogą powstawać z powodu braku żelu do golenia (może być męski, może być mydło, byle nie samą wodą lub – o, zgrozo! – na sucho, bo szybciej, bo poranek, bo późno), tępej maszynki, zastosowania dezodorantu. Przy depilacji woskiem czy pastą cukrową podrażnienia mogą być spowodowane zbyt intensywnym oderwaniem plastra, ocieraniem o ubranie, potem.

Jak uniknąć podrażnień po depilacji?

Przy depilacji kluczowy jest peeling. Robiony dwa dni przed i kilka dni po. Nie w dniu depilacji, bo to może powodować powstawanie krostek. Peeling po depilacji ma zapobiec wrastaniu włosków. Polecam peeling domowej roboty – tutaj znajdziecie przepis.

Drugim – dla mnie kluczowym – elementem po depilacji jest krem, który zapobiega wrastaniu włosków, swędzeniu, drobnym krostkom. Ja od razu po depilacji używam Xerialu 30 SVR, który zawiera 30% mocznik. Krem sprawdza się zarówno pod pachami, jak i w okolicy bikini: nie pojawia się zaczerwienienie spowodowane otarciem przez ubranie, nie wyskakują krostki, włoski nie wrastają.

Xerial 30 stosuję również na ramiona, a to z powodu zaburzenia rogowacenia naskórka – na tę przypadłość pomaga zdecydowanie mniej niż na podepilacyjne kłopociki.

Niestety, nie znalazłam jeszcze skutecznego kremu opóźniającego wzrost włosów. Może coś polecacie?

Wcześniej pisałam o tym, jak przygotować się do depilacji woskiem pisałam, a także porównałam dwie techniki depilacji: woskiem i pastą cukrową.

Xerial 30 kosztuje ok. 45 zł.

Xerial 30 SVR

Jeżeli wybrana przez Ciebie metoda depilacji woskiem, powoduje duży dyskomfort, może warto pomyśleć o zmianie metody depilacji. Depilacja pastą cukrową jest równie skuteczna, ale ponieważ włosków nie wyrywa się przeciwnie a zgodnie z ich kierunkiem wzrostu, ilość podrażnionych mieszków włosowych jest mniejsza.

Depilację za pomocą pasty cukrowej możesz zobaczyć na poniższym filmie:

A co zrobić, jeśli już pojawią się podrażnienia, krostki po depilacji?

Polecam chłodny okład z lodu, ciepłą (nie gorącą) kąpiel, żeby dodatkowo nie rozgrzewać skóry, ale ją ukoić. Koniecznie trzeba skórę wspomóc w odbudowie, najlepiej dobrym balsamem do ciała (bez olejów mineralnych. I rada ostatnia, choć jestem przeciwniczką tabletek wszelakich, można wziąć środek przeciwbólowy bez recepty z paracetamolem.

Komentarzy: 5

 1. Monikw
  25 lipca 2018 / 16:14

  Nie chodzcie do salonu bella na dworcowej bo tam parza ludzi woskiem teraz jestem sama poparzona i chodze po lekarzach

  • Zalotka.pl
   Autor
   15 sierpnia 2018 / 11:03

   Przykro to słyszeć. Myślę, że lepiej taki komentarz napisać, gdy ochłoniesz, zawrzeć w nim więcej informacji, co się wydarzyło i pozostawić go w miejscu, gdzie więcej osób skorzysta czytając Twoją historię.

 2. Sandra
  2 grudnia 2017 / 22:47

  Koniecznie po depilacji szczegolnie wasika trzeba po oliwce przemyc woda utleniona by zdezynfekowac, tak robia kosmetyczki i to naprawde dziala :)

 3. Zalotka.pl
  23 stycznia 2013 / 12:55

  Nie miałam tego problemu, nie umiem doradzić :-( A może spróbuj zmienić olejek na inny, np. dwufazowy. Z mojego doświadczenia z depilacją woskiem wynika, że dwufazowy olejek (ja mam Choco Ice firmy Cemsa) lepiej usuwa pozostałości wosku, a w moim przypadku właśnie niedokładnie oczyszczona skóra była często powodem powstawania wyprysków. Po depilacji skórę można posmarować cienką warstwą Panthenolu (koi) lub kremu z mocznikiem (nawilża). Powodzenia w pozbyciu się wyprysków!

 4. Anonim
  22 stycznia 2013 / 23:47

  depilację woskiem stosuję tylko na wąsik i niestety nie umiem uniknąć małych wyprysków mimo używania olejku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.