Najpierw olejek czy krem? Kolejność nakładania kosmetyków na twarz

Jako nastolatka, gdy podbierałam kosmetyki mamie, byłam pewna, że najpierw nakłada się tonik, a dopiero potem mleczko. Dacie wiarę?! Każda z nas ma swoje przyzwyczajenia, ale czasem warto posłuchać, jak to robią inni, bo wbrew pozorom kolejność nakładania kosmetyków ma znaczenie. Ja hołduję dwóm zasadom.

Im mniej, tym lepiej

Pierwsza z nich to im mniej, tym lepiej. To rozumie się sama przez się. W dobie mody na wieloetapową pielęgnację rodem z Azji, uważam, że im mniej dobrze dobranych kosmetyków nałożę na twarz, tym bardziej przysłużę się swojej skórze. Zbyt dużo kosmetyków obciąża skórę i może doprowadzić do – w moim przypadku – zaczerwienienia lub wyprysków.

Z tego powodu dzielę swoją pielęgnację na codzienną i okazjonalną. Do codziennej zaliczam demakijaż z oczyszczaniem i krem odżywczy na noc lub nawilżający na dzień. W pielęgnacji okazjonalnej zaś swoje miejsce mają serum, maseczka, peeling, emulsja. Tych kosmetyków nie stosuję ani codziennie, ani wszystkich naraz. A jeśli już miałabym je nałożyć wszystkie na twarz, to w jakiej kolejności?

Od lżejszego do cięższego

To moja druga zasada. Im produkt jest lżejszy, bardziej wodnisty, tym szybciej trafia na skórę. Kremy stosuję po serum, a olejki na samym końcu. W teorii mój schemat kolejności nakładania kosmetyków wygląda zatem tak:

olejek do demakijażu > żel do mycia twarzy > peeling > tonik > kosmetyk zadaniowy (np. kwas hialuronowy) > serum > krem SPF > krem > olejek pielęgnacyjny > makijaż

Podkreślę raz jeszcze, że nigdy nie stosuję tych kosmetyków wszystkich naraz! Demakijaż wykonuję rzecz jasna tylko wieczorem. Następnie czasem nakładam kwas hialuronowy lub serum, a czasami tylko krem i tyle. Jeśli robię peeling, to potem nakładam tonik i krem nawilżający.

Ważne, aby wiedzieć, że serum czy kosmetyki zadaniowe (na trądzik, zaczerwienienia etc.) należy „zamknąć” za pomocą kremu i tego kroku nie opuszczać. Nie trzeba także bać się olejków. To dzięki nim skóra staje się świetlista. Wystarczy kropla, dwie roztarte w dłoniach i nałożone na twarz.

Daj znać, czy to działa! W jakiej kolejności nakładasz swoje kosmetyki? Czy ma to dla Ciebie znaczenie? Czy zauważasz różnicę?

Komentarzy: 11

 1. Ewa
  18 sierpnia 2019 / 12:00

  Hey
  Mam jedno pytanie czy spf nie nakłada się przed makijażem ?

  • Zalotka.pl
   Autor
   8 września 2019 / 12:52

   Tak, najlepiej tak to zrobić. Warto zwrócić uwagę, czy krem i/lub podkład nie zawierają SPF. Najbardziej prawdopodobne jest, że ilość kremu bądź podkładu, którego używamy nie jest wystarczająca w kontekście ochrony przeciwsłonecznej, więc i tak warto stosować krem z SPF osobno.

   W dni, które spędzam na dworze, używam kremu z SPF także na makijaż w ciągu dnia.

 2. Gosia
  13 lipca 2018 / 14:55

  Dobrze, że trafiłam na ten wpis, bo zawsze robiłam odwrotnie

  • Zalotka.pl
   Autor
   13 lipca 2018 / 15:33

   Co robiłaś odwrotnie?

 3. K. z małej miejscowości
  13 lipca 2018 / 10:52

  Takie spokojne wpisy porządkujące sprawiają, że z chęcią kupię sobie nowy krem. Gdy ktoś mi pisze, że muszę używać tego, a potem tego, a potem tamtego, to reaguję zamknięciem się w skorupie. Byłam ostatnio w drogerii i pani chciała mi sprzedać 3 produkty, a ja czułam, że chcę mieć tylko jeden ale pani wiedziała lepiej i że są kroki i nie można ich pomijać.

  • Zalotka.pl
   Autor
   18 lipca 2018 / 11:43

   Czasami ktoś chce nam pomóc, a w rzeczywistości się narzuca. Rozumiem, że masz swój plan na pielęgnację i wiesz, czego będziesz używała, a czego nie.

 4. Ciotka Żukor
  13 lipca 2018 / 10:02

  Ja dodaję kroplę olejku do kremu i ta opcja pasuje mi najbbardziej :)

 5. 10 lipca 2018 / 20:25

  U mnie prawie tak samo, tylko jeśli już taki miałam to krem z SPF zawsze był na końcu. Obecnie tych kosmetyków jest bardzo mało. Szczerze nie widzę, większej różnicy w kondycji cery czy używam mniej czy więcej produktów, więc po co przepłacać:) Chyba, że mamy jakiś większy problem w danej chwili, to wtedy rzeczywiście widać lepsze działanie dodatkowych kosmetyków, no i ma to sens.

  • Zalotka.pl
   Autor
   13 lipca 2018 / 10:02

   Ja widzę różnicę. Gdy jest za dużo, mam bunt na pokładzie. Zwykle stosuję raptem 2-3 kosmetyki łącznie z oczyszczaniem. Wszystkie sera i olejki oraz inne dodatki w postaci peelingów i maseczek stosuję bardzo wybiórczo.

 6. Aga
  10 lipca 2018 / 13:10

  Bardzo przydatny wpis. Ja zwykle wszystko zamykam kremem, olejek daję wcześniej. Spróbuję w Twojej wersji, czyli z olejkiem na końcu.

  • Zalotka.pl
   Autor
   13 lipca 2018 / 10:01

   Daj znać, czy ta konfiguracja się u Ciebie sprawdza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.