Fascynują mnie ludzie i pomysły, które ich napędzają. Lubię poznawać nowe, wcielać w życie elementy i zwyczaje, które pozwolą mi się rozwinąć i poszerzyć moje postrzeganie świata. Mam głód wiedzy i ciekawość innych. Wypełniłam więc formularz zgłoszeniowy i grudniowe sobotnie popołudnie spędziłam w krakowskim Teatrze Barakah biorąc udział w wydarzeniu organizowanym przez TEDxKazimierz. To było fantastyczne doświadczenie!
Co to jest TED i po co się tym interesować
TED to organizacja non profit, której misją jest upowszechnianie pomysłów i wiedzy. W jaki sposób? Poprzez przemówienia będące kilku lub kilkunastominutowymi prelekcjami udostępnianymi za darmo.
O TEDach powiedział mi kilka lat temu mąż. Od tego czasu przesyłamy sobie linki do wystąpień, które nas w jakiś sposób poruszyły, oglądamy je razem, a nawet tłumaczymy na bieżąco dzieciom lub rodzicom, których dzieli bariera językowa.
Często słucham podcastu TED Talks Daily i oglądam wiele przemówień na ich YouTube’owym kanale. Na całym świecie sympatycy tego pomysłu mogą brać udział w lokalnych wydarzeniach. TEDxKazimierz to właśnie lokalna społeczność fanów TED.
TEDWomen2019 na Kazimierzu
Przy okazji konferencji TEDWomen2019 odbywającej się w Kalifornii, TEDxKazimierz zorganizował transmisję części wydarzenia i zaprosił kilku prelegentów do Krakowa. Bilety na wydarzenie można było otrzymać po wypełnieniu formularza, który wymagał kilku opisowych odpowiedzi. I tak trafiłam na 250-osobową widownię Teatru Barakah.
Ideą przyświecającą tym spotkaniom jest otwartość i pozytywne nastawienie, o które proszą organizatorzy. Dokładnie taka atmosfera panowała na widowni. Najłatwiej można ją było poczuć w czasie kłopotów technicznych z transmisją, gdy organizatorzy proponowali zabawy na przełamanie lodów.
Porozmawiaj z obcym – Alexandra Hoskyn i Chatty Cafe Scheme
Pierwszą prelegentką na żywo była Alexandra Hoskyn, która stworzyła ideę Chatty Cafe Scheme – osoby, które pragną z kimś niezobowiązująco porozmawiać mogą się przysiąść do specjalnie oznaczonego stolika w kawiarni.
Gdy Alexandra opowiadała, że na pomysł wpadła po tym, jak została mamą, z całą mocą wróciły moje wspomnienia. Po urodzeniu pierwszego dziecka, gdy opadły pierwsze emocje i rodzina wróciła do swoich zobowiązań, ja czułam się bardzo samotna, bo nie miałam się do kogo odezwać w ciągu dnia, gdy wszyscy byli w pracy: mąż, mama, przyjaciółka, koleżanki. Mam więc wielki sentyment do tego pomysłu i widzę jego zalety.
Medytacja dla sceptyków – warsztaty z Kriti Spinoff
Kriti ze swadą i humorem opowiadała, jak to jest z medytacją w tradycyjnym ujęciu, co na ten temat mówi nauka, jak zacząć medytować i jak czerpać z tego korzyści.
Chciałabym spróbować medytacji, ale ciężko jest mi zacząć. Mam też kilka innych rzeczy do spróbowania, więc nie wiem, czy w najbliższym czasie uda mi się wreszcie wziąć za medytację. Chętnie przyjmę dobre rady dla początkujących.
Caroline Ravn – humor, opowieść i magia
Kiedy myślę o Szwedkach, raczej nie uważam ich kraju za miejsce, gdzie kobiecie trudno się odnaleźć, a jednak Caroline Ravn kreśli nieco inny obraz, ponieważ pracuje w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn. Jest magikiem.
Jej występ był niezwykle profesjonalny. Swoje historie urozmaicała sztuczkami magicznymi. Nie mogłam oderwać od niej oczu i uszu. Namiastkę tego, co pokazała, można zobaczyć w poniższym filmie:
Pełną relację z wydarzenia można przeczytać na blogu TEDXKazimierz.
Zachęcam do poszperania w sieci za lokalnymi wydarzeniami pod egidą TEDx, bo to dobrze spędzony czas.
Nigdy nie słyszałam o TED. Czy to jest tylko po angielsku? Znam język, ale ze słuchu rozumiem najmniej.
Autor
Tak, zdecydowanie jest to po angielsku. Korzystając z ich kanału na YouTube, możesz włączyć napisy. Często społeczność tłumaczy najbardziej znane treści, żeby szerzyć nowe koncepcje.