Niedawno miałam urodziny, więc zrobiłam sobie prezent. Poszłam na USG piersi. A Ty kiedy się badałaś?
Na raka piersi zmarły: wściekła i dumna Oriana Fallaci, piękna i utalentowana Ingrid Bergmann, jedna z największych aktorek wszech czasów Bette Davis, muza Beatlesów Linda McCartney, niezastąpiona Dusty Springfield. Obie piersi straciła Greta Garbo. Przez lata z rakiem piersi zmagała się Susan Sontag.
Raka piersi pokonały: Brigitte Bardot, Nancy Reagan, Krystyna Kofta, Anastacia, Kylie Minogue, Christna Applegate, Sheryl Crow, Marianne Faithfull, Olivia Newton John.
No więc, kiedy się ostatni raz badałaś? Jeśli odpowiedź brzmi: nigdy, ponad rok temu lub nie pamiętam, to chwyć za telefon i dzwoń do przychodni.
Polecam fundowanie sobie badania piersi na urodziny. Dzięki temu nigdy o nim nie zapomnisz.
USG piersi rób raz w roku. Podczas badania musisz być między pierwszym a dziesiątym dniem cyklu. Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki.
Kiedy iść pierwszy raz na USG? Nie ma idealnego terminu, ale wydaje mi się, że pełnoletnia dama powinna pierwsze takie badanie mieć za sobą. Zapytaj o to lekarza. Jeśli w rodzinie są przypadki raka, idź natychmiast do specjalisty. Być może zaleci badania genetycznie, które wykażą, czy masz mutację w genach BRCA1 lulb BRCA2.
Dla tych z was, które jeszcze nigdy nie badały piersi, opiszę, jak wygląda badanie, aby nic was nie zaskoczyło.
Najpierw lekarz robi wywiad. Zapyta Cię, w którym dniu cyklu jesteś, czy miesiączkujesz regularnie, czy stosujesz antykoncepcję hormonalną oraz czy w rodzinie wystąpiły przypadki raka piersi.
Następnie zostaniesz poproszona o rozebranie się do pasa. Lekarz poprosi o podniesienie rąk do góry, a następnie o oparcie ich na biodrach. Lekarz obejrzy piersi, oceniając ich kształt oraz symetrię. Sprawdzi stan węzłów chłonnych pod pachami, brodawki oraz trzema środkowymi palcami zbada obie piersi.
Teraz możesz się położyć na leżance z rękami pod głową. Twoje piersi zostaną posmarowane żelem. Lekarz przesuwając głowicą ultrasonografu po twojej klatce piersiowej będzie obserwował tkankę piersi na monitorze. Ty zapewne nic tam nie zobaczysz, ale można pooglądać.
Badania ultrasonografem powinno trwać kilkanaście minut. Lekarz powinien dokładnie obejrzeć każdą pierś oraz pachy. Jeśli tego nie zrobi, idź gdzie indziej. Badanie USG wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się i odbijania fal ultradźwiękowych – nie ma tu żadnego promieniowania!
Oprócz corocznego badania bardzo ważne jest samobadanie piersi.
Zgadzam się, wielkość biustu nie ma tu nic do rzeczy, badać należy piersi w każdym rozmiarze. Ja robię to regularnie.
I oprócz bezpiecznego poczucia, że jestem zdrowa skrzydeł dodaje mi komentarz pana doktora wygłaszany po badaniu. „Piersi ma pani eleganckie…”
Spróbuj zaktualizować swoją przeglądarkę: kliknij u góry Pomoc i Sprawdź dostępność aktualizacji, a potem postępuj zgodnie z wytycznymi. U mnie działa :-)
A gdzie filimik? Moja przeglądarka (firefox) niz nie wyświetliła :(
Wielkość biustu to nie powód, żeby się nie badać!
Jeśli sądzisz, że sama nic sobie nie znajdziesz to idź do specjalisty.
Jeśli „coś” w tobie siedzi, to lepiej to szybko zdiagnozować i podjąć jakieś działania, niż czekać aż niegroźna zmiana może się zmienić w raka.
Dziewczyny, nie bójcie się badań!
USG nie boli
Lekarze nie gryzą ;)
takie badanie to tylko dla tych, co mają piegi zamiast cycków.
Jak się ma duże piersi, to nic takiego wyczuć nie można.
Dziekuję zalotko, że myslisz o nas:* :)
ja jestem wrecz zmuszona chodzic regularnie na badania – mam guzki w obu piersiach i musze je kontrolowac, zeby sobie z duzo nie pomyslaly:)
ale tak serio:BADAJCIE SIE, nie tylko piersi, ale i cytologia u ginekologa to podstawa!!!!!
pozdr
pytanie do Kingi:kiedy się badać??
I wyślij na badania, zwłaszcza mammografię, swoją mamę, babcię i teściową! W ich czasach nikt nie zwracał uwagi na raka piersi. Młode pokolenie musi im to uzmysłowić i pilnować badań. Ja mam zapisane terminy badań Mamy w swoim kalendarzu. Kontroluję ją jak ona kiedyś mnie :-))))