Kosmetyki dla noworodka

fot. zalotka.pl

fot. zalotka.pl

Noworodek potrzebuje przede wszystkim miłości, mamy, mleka i snu, ale przyda mu się także mała kosmetyczka z preparatami tylko dla niego. Jakie kosmetyki przygotować dla dziecka? Poniżej dzielę się moim doświadczeniem w pielęgnacji noworodka i wiedzą, którą uzyskałam od swojego lekarza-pediatry. Mam nadzieję, że wskazówki przydadzą się jakiejś równie przerażonej i zagubionej w tym gąszczu mamie, jaką i ja do niedawna byłam :-)

Zdrowy noworodek ma niewielkie potrzeby kosmetyczne. Naprawdę. Młode matki odbierają jednak inny przekaz (w poczekalni u ginekologa, w szkole rodzenia, w sklepach – wszędzie ulotki, książeczki a w nich lista obejmująca kilkadziesiąt „niezbędnych” produktów, które musisz mieć zanim jeszcze Twoje dziecko przyjdzie na świat). To żerowanie na naturalnej potrzebie zapewnienia własnemu dziecku absolutnego bezpieczeństwa i wszystkiego, co najlepsze. Proponuję zachować zdrowy rozsądek, choć może się to okazać trudne, gdy stoimy przed półkami uginającymi się od niemowlęcych gadżetów.

W pielęgnacji bobasa należy się skupić na kilku obszarach:

Oczy

Oczęta przemywamy wacikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie lub soli fizjologicznej. Ważne, aby każde oko przemywać osobnym wacikiem, od zewnątrz do wewnątrz, czyli od skroni w kierunku nosa. Oczy przemywamy codziennie, nawet jeśli zdecydowaliśmy, że noworodka kąpiemy rzadziej.

Nos

Niemowlę oczyszcza swój nosek kichając. I samo sobie świetni poradzi. Dopiero w trudnych warunkach, np. gdy w domu jest bardzo sucho i nawet nawilżacz powietrza niewiele daje, można dziecku pomóc i zastosować sól fizjologiczną lub wodę morską w sprayu.

Uszy

Uszy czyścimy delikatnie, nie wpychając żadnych patyczków do środka! Usuwamy jedynie woskowinę, którą znajduje się na zewnątrz. Koniecznie codziennie czyścimy skórę za uszami, kontrolując czy nie jest przesuszona lub zaczerwieniona.

Twarz

Buzię niemowlaka najlepiej przemywać wacikiem nasączonym wodą z emolientem. Sprawdzają się także toniki, np Musteli, ale osobiście uważam, że skórę dziecka należy zawsze umyć wodą. Większość niemowląt nie potrzebuje kremu do twarzy, a w przypadku suchej skóry wystarczy ten sam emolient, którym nacieramy ciało.

fot. zalotka.pl

fot. zalotka.pl

Ciało

Często po porodzie skóra noworodka jest wysuszona. Najlepiej zadbać o nią podczas kąpieli z dodatkiem emolientu, np. Oilatum. Jeśli bobasowi łuszczy się skóra w zgięciach stóp czy dłoni, można posmarować te miejsca balsamem, np. Emolium lub maścią np. Alantanem Plus.

Jestem zdania, że codzienna kąpiel jest rytuałem, z którego nie powinno się rezygnować. W ciągu dnia niemowlę ulewa pokarm, poci się, a jego pupa jest przecierana chusteczkami, które nie zastąpią wody. Coraz częściej jednak młodzi rodzice kąpią dzieci co kilka dni, co ma uchronić delikatną skórę dziecka przed przesuszeniem.

Pępek

Spędzający sen z powiek rodzicom Straszny Kikut Pępowinowy. Jako matka bobasa, który nie chciał się rozstać ze swoją grubaśną pępowiną przez 5 tygodni, zdecydowanie odradzam stosowanie się do rad, aby dziecka nie kąpać póki nie odpadnie kikut pępowinowy.

Kikut trzeba dokładnie oczyszczać najlepiej 2-3 razy dziennie podczas przewijania, gdy dziecko jest spokojne. Najlepiej sprawdzają się patyczki higieniczne dla dzieci obficie spryskane Octeniseptem. Takim patyczkiem należy przetrzeć skórę wokół kikuta, który koniecznie trzeba lekko unieść. Nie bójmy się, że go oderwiemy – raczej żadna matka nie użyje takiej siły. Dużo częściej zdarza się, że mamy nie docierają dostatecznie głęboko i w pępku robi się stan zapalny. Dlatego najlepiej pępek powąchać – jeśli nic nie czuć, jest dobrze; jeśli śmierdzi – mamy stan zapalny i najlepiej udać się do ośrodka zdrowia, bo pielęgniarka zrobi to fachowo. Jeśli już wda się zapalenie, pediatra prawdopodobnie poleci maść Bactroban, którą można dostać bez recepty.

Dzisiaj odradza się także podwiązywanie kikuta czy przemywanie spirytusem. Do dezynfekcji wystarczy wspomniany Octenisept, który nie zawiera alkoholu i jest świetnym środkiem odkażającym także dla starszych dzieci, które zdzierają kolana i łokcie.

Pupa

Kremów do pielęgnacji pupy jest mnóstwo. Najważniejsze, aby zawierał tlenek cynku. Ja polecam polski Linomag (ok. 10 zl za opakowanie, dwie wersje: z tlenkiem cynku lub bez) lub Sudocrem. Pediatrzy odradzają stosowanie talków, bo te zatykają pory skóry.

Niemowlęca kupa bywa „żrąca” i nawet półgodzinny kontakt skóry z efektem wydalania może spowodować podrażnienie. U mnie sprawdzał się wtedy zawsze Sudocrem. Dopiero później, gdy wprowadziłam do diety dziecka inne pokarmy niż mleko, sporadycznie pojawiała się biegunka, która dwukrotnie podrażniła pupę dziecka do krwi. Wtedy działa krem na trudno gojące się rany Cicalfate firmy Avene.

Jak widać pielęgnacja noworodka nie jest skomplikowana i nie wymaga wielu produktów, więc nie dajmy się zwariować!

 

Komentarzy: 6

  1. Kama
    29 sierpnia 2017 / 16:44

    U nas sprawdzają się już przy drugim dziecku naturalne kosmetyki do pielęgnacji maluszków od ekopiramidy. Bardzo dobre składy bez żadnej zawartości chemii, w porządku ceny i zero uczuleń ani jakichkolwiek podrażnień na skórze maluszka.

  2. Mamka
    25 sierpnia 2017 / 09:53

    jesli moge polecic, to warto zainwestowac w dobre kosmetyki. Ja uzywam do pielegnacji malutkiej od dnia narodzin balsamu eloderm z apteki. Super seria, jak na emolienty w dobrej cenie.

  3. mammi
    18 lutego 2016 / 13:19

    I naprawdę nie masz żadnego kremu do buzi ani balsamu do ciała? Dziecko się nie przesusza?

    • Zalotka.pl
      18 lutego 2016 / 23:20

      Nie mam. Oilatum w kąpieli w zupełności wystarcza. Tu zaznaczam, że kąpię dziecko codziennie. Skończyło 9 miesięcy nie było kąpane 2 razy, gdy bardzo późno wróciliśmy z wyjazdu.

  4. Anika
    11 czerwca 2015 / 07:45

    Dzięki wielkie za wskazówki. Więcej artykułów o bobasach i radach dla świeżo upieczonych mamusiek poproszę :)

    • Zalotka.pl
      11 czerwca 2015 / 10:31

      Cieszę się, że się przyda. Będzie więcej wpisów dla młodych mamusiek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.